čtvrtek 8. října 2009

Sydney

Po návratu z Fraser Islandu jsem měl čas jen na to si sbalit věci na druhou část prázdnin a jít spát, protože jsem musel už v půl šesté vstávat, abych stíhal letadlo do Sydney.

Sydney je hlavním městem státu Nový Jižní Wales a zároveň je s více než čtyřmi miliony obyvatel nejlidnatějším městem v Austrálii. Podle The Economist patří Sydney mezi deset nejlepších míst k bydlení na světě.

Sami jsme nicméně po příletu zjistili, že v Sydney jsou stejní vydřiduši jako v Brisbane a za vlak z letiště do centra si účtují přemrštěnou cenu. Protože jsme měli dost času do plánovaného setkání s jedním Čechem žijícím v Sydney, přišla nám vhod starší průvodkyně, která nás odchytila u bývalé nemocnice a mincovny. Sice toho o budově moc nevěděla a pořád opakovala to samé, ale aspoň jsme si měli kam dočasně uložit batohy a nemuseli jsme se s nim vláčet po Sydney.

Při procházce v okolí Hyde Parku mě vyděsil můj fotoaparát. Tvářil se totiž tak, že navazuje na tradici další elektroniky, kterou jsem s sebou přivezl, a přestává fungovat. Později si dal naštěstí říct. To bylo ale až po tom, co jsme se setkali se Zbyňkem, který v Sydney studuje capueru (ano, taky jsem zíral). Kamarádka Tereza totiž měla domluveno, že může u něj v bytě strávit dvě noci, které jsme měli pro Sydney vyhrazené.

Hned, jak to šlo, jsme se vydali za nejprovařenějšími památkami Sydney, a tak jsme se botanickými zahradami vydali směrem k opeře a Harbour Bridge. Po tom, co jsem zjistil, že povrch opery je vlastně pokryt jen obyčejnými kachličkami, a obligátním focení, jsme stihli ještě čtvrť s názvem The Rocks.To je zachovalá část města z doby úplných začátků kolonizace. Je proto plná domů kopírující anglické vzory a dýchne na vás Evropou. Sydney obecně je podobnější evropským městům než Brisbane. Může za to mnohem rozsáhlejší centrum s historickými budovami, o které v Brisbane takřka nezavadíte.

Večer jsem se vydal na hostel. Po cestě do pokoje jsem zaslechl češtinu a také jsem hned rád přijal pozvání třech krajánků na sklenku vína s tím, že si nejdřív musím odnést věci na pokoj. Tam na mě čekalo ovšem překvapení v podobě další češky a jejího přítele.

Ve středu ráno jsme se rozhodli si náš zážitek ze Sydney zpestřit i kulturně. Šli jsme na činoherní představení do divadla, které je domovskou scénou takových herců jako jsou Cate Blanchett (Pán prstenů, Babel, Podivuhodný případ Benjamina Buttona), Hugo Weaving (Pán prstenů, Matrix) nebo Miranda Otto (Pán prstenů). Hra s Cate Blanchett ale byla vyprodaná a taky drahá, a tak jsme šli na představení mladých herců. Nakonec jsem za to byl moc rád, protože hra Accidental Death of an Anarchist byla v jejich podání výborná.

Po divadle jsme se lodí vydali do čtvrti Manly, která leží u oceánu a má vyhlášenou pláž. Na koupání ale bylo moc větrno, a tak jsme se vydali na procházku národním parkem. Ten chrání útesy, ze kterých je krásný výhled na zátoku, okolo které se Sydney rozprostírá.

Večer jsme potom zašli do jedné z českých hospod, kterou vlastní dva čeští homosexuálové. Poprvé od mého odletu jsem si dal točené české pivo, i když mě vyšlo na víc než sto korun. A přitom to prosím byly Krušovice!

Ve čtvrtek jsme pak navštívili Sydney Aquarium, kde jsou k vidění vodní živočichové a rostliny z celé Austrálie. Nezapomenutelný zážitek je procházka tunely se skleněnými stěnami v nádržích, kde nad vámi plavou dugongové nebo žraloci. Byli jsme tak nadšení, že jsme v mořském světě úplně vybili naše oba foťáky.

Po žralocích jsme se vydali do čínského města. Po jeho návštěvě před námi byla cesta do Blue Mountains, ze kterých jsme se ale v neděli na celé odpoledne zase do Sydney vrátili. Poslední den v týdnu nás čekalo o poznání horší počasí, než jaké jsme měli předtím. To nás ale neodradilo od důkladnějšího prozkoumání botanických zahrad. V nich jsme našli kromě obrovské kolonie kaloňů spících na stomech také rostliny, o kterých jsem se tu v předchozích příspěvcích zmiňoval. Mám na mysli bunya pines z národního parku Bunya Mountains a také wollemi pine, která byla objevena až v roce 1994. Její fotografii a i další fotografie ze Sydney si můžete prohlédnout v galerii.

Před odletem jsem si ještě chtěl prohlédnout zevnitř některou z katedrál, které se nachází v centru. Shodou náhod jsme vešli do Katedrály sv. Marie právě ve chvíli, kdy začínala katolická bohoslužba. Vedl jí asijský kněz a i mezi lidmi sedícími v lavicích převažovali asiaté.

Po bohoslužbě už následoval přesun na letiště a cesta do Brisbane, kde na mě čekaly úkoly a učení, které jsem celý týden prázdnin zanedbal.

Žádné komentáře:

Okomentovat