pondělí 31. srpna 2009

Písemka z bižule

Blíží se polovina semestru a to s sebou nese nepříjemně mnoho práce do školy. Navíc už jsem si tady také stačil najít spoustu nových kamarádů, a tak opravdu chvílemi nevím, co mám dělat dřív.
V tomto příspěvku se ovšem spoustě nových kamarádů věnovat nebudu (ale hned v dalším ano, slibuju). Ve čtvrtek mě čeká písemka z úvodní poloviny předmětu Australská suchozemská příroda (Australia's terrestrial environment), a připadám si teď proto tak trochu jako při učení na písemku z biologie na gymnáziu.
Zatím jsme se dozvěděli o tom, jak se vyvíjela australská fauna a flora, jak jsou místní ekosystémy ovlivněny klimatem a geologickými podmínkami, a také o ruzných vegetačních společenstvích, která jsou pro Austrálii typická.
Takhle obecně nastíněná témata znějí možná nudně, ale věřte mi, že australská příroda je vyjímečna. A přednášející to dokáží náležitě zdůraznit. Vezměte si napřiklad jen názvy některých přednášek: The Phoenix Continent nebo Land of the Never Never.
Australská příroda je také fascinující tím, že toho o ní lidé pořád dost nevědí. Jak jinak si můžeme vysvětlit třeba to, že až v roce 1997 byl 150 km od Sydney objeven nový druh stromu, který může dosrůstat až čtyřiceti metrů?
Jehličnan s názvem Wollemia (Wollemi pine) patří do rodu, který byl považován za dávno vyhynulý. K jeho objevení došlo v téměř nepřístupných roklích národního parku Wollemi a počet jedinců se pohybuje v řádů několika málo stovek. Z důvodu ochrany této žijící fosílie nebylo veřejnosti nikdy sděleno přesné místo, kde je možné divoce rostoucí stromy spatřit. Od roku 2006 je však možné si koupit semenáče tohoto vyjímečného stromu.

Žádné komentáře:

Okomentovat