Tento víkend jsem opět využil k cestování. S Australankou Ammie jsme se vydali jejím autem do národního parku Bunya Mountains, který se nachází asi čtyři hodiny jízdy od Brisbane a je známý především jedním prastarým druhem stromu, který dal místním horám dokonce i jméno.
Cesta, jejíž první zastávka měla být ve městě Toowoomba, nezačala dobře. Malé Mini vyrobené v roce 1978 mělo díky mně a naloženému proviantu malou světlou výšku, a tak se nám hned po pár metrech podařilo poškodit zavěšení výfuku. Pomoc známého sice problém na chvíli vyřešila, ale jinak nás problémový výfuk provázel celý výlet.
Do Toowoomby jsme se dostali bez problémů. Naším cílem byla především proto, že se zde odehrával šedesátý ročník karnevalu květin. Zajímavé je, že ačkoli má Toowooomba přízvisko "město zahrad" (the garden city), trpí v poslední době vytrvalým suchem, a tak je v místních fontánách nebo umělém vodopádu možné vidět tekoucí vodu pouze při speciálních příležitostech, jako je právě karneval květin.
Bohužel jsme kvůli průtahům s výfukem nestihli průvod s alegorickými vozy, ale měli jsme možnost si je aspoň prohlédnout po průvodu, když se všechny shromáždily na jednu velkou louku. Víc než vozy se mi líbily místní parky s květinovou výzdobou připravenou speciálně pro letošní karneval. Květiny si můžete prohlédnout v galerii.
Z Toowoomby jsme vyrazili do národního parku a já měl po cestě možnost si chvíli vyzkoušet řízení na levé straně. Na vnitrozemských australských cestách, kde se střídá asfalt se štěrkem a křižovatku téměř nepotkáte, mi menší problémy dělalo jen řazení levou rukou.
Sunshine (jméno autíčka – asi pro jeho žlutou barvu) nás vyvezla prudkými stoupáními bez problému téměř až na místo určení. Deset kilometrů před kempem se však uvolnila střední část výfuku, který začal dřít o povrch vozovky. Protože jsme neměli k dispozici hever, problém jsme vyřešili provazem nataženým pod autem, který byl přivřený v zadních okýnkách a mírně výfuk nadzvedával. Fotky jsou k vidění v galerii.
Když jsme se šťastně dostali až do cíle, našli jsme útulný kemp pro stanování, který byl vybaven stoly s lavičkami, záchody, sprchami a typickým cihlovým zařízením pro dělání barbecue Sprchy si představte jako vaky, do kterých si člověk může nanosit kbelíkem vodu. Pokud chce mít sprchu teplou, musí si nejdřív udělat oheň pod bojlerem.
Bunya Mountains jsou součástí Velkého dělícího pohoří a jejich nadmořská výška je v průměru asi tisíc metrů. Jsou útočištěm mnoha rostlinných druhů, které byly rozšířeny po celé Austrálii ještě v dobách, kdy nebyla tak vyprahlá jako nyní. Jedná se především o prastaré jehličnany, které často mohou dorůstat až několika desítek metrů.
Pro Bunya Mountains je charakteristickým stromem Bunya Pine. Ta může dorůstat až padesáti metrů a přežívá už pouze na několika málo odlehlých místech v Queenslandu. Od prosince do března z těchto stromů padají šišky velké jako fotbalové míče, které mohou mít hmotnost až deset kilogramů. Není proto divu, že se v parku nachází cedule varující před pobytem pod těmito majestátnými velikány.
Semena nacházející se v těchto šiškách jsou jedlá, čehož si byli vědomi i původní obyvatelé. Před příchodem Evropanů se do Bunya Mountains v období dozrávání scházely kmeny z širokého okolí, aby hodovaly a slavily. Stromy byly mezi tyto kmeny rozděleny podle zvykových pravidel. Semena se jedla syrová nebo opražená.
Kromě majestátných stromů jsem v národním parku viděl i spoustu orchidejí, klokanů, ptáků a také dvě goany. Jedna z nich byla přinejmenším 130 cm dlouhá a nenechala se od vyhřívání na kmeni stromu odradit ani tím, že jsem se s ní vyfotografoval.
Večer před cestou domů nám austalský pár circa pětasedmdesátníků, který stanoval ve stejném kempu, zapůjčil hever, a tak jsem mohl výfuk provizorně přidělat. Potom nám ještě vyprávěli několik kempařských příhod, kterých asi měli v zásobě moc a moc, protože prý do důchodu odešli před 19 lety a od té doby pořád cestují.